poniedziałek, 14 października 2013

Religia i system ekonomiczny w Mezopotamii i Egipcie


Mezopotamia ( Międzyrzecze) :

Religia Mezopotamii była zbiorem wierzeń politeistycznych. Jej zasięg był szeroki – rozciągała się na prawie cały Bliski Wschód, zaś jej echo widoczne jest w wielu innych kulturach. Katalogowaniem i spisywaniem bóstw zajmowali się kapłani. Stare bóstwa znikały, a na ich miejsce pojawiały się nowe. Czasem o bóstwach zapominano, łączono kilka bóstw w jedno, bądź też na odwrót – z jednego powstawało kilka nowych. Liczba bogów w Babilonii i Asyrii przekraczała aż trzy tysiące. Religia Mezopotamii składa się z wielu odgałęzień , powstawała bowiem z tradycji lokalnych wierzeń, które w procesie dziejowym oddziaływały na siebie w większym lub mniejszym stopniu, i często były uzależnione od aktualnej sytuacji politycznej w regionie.



Znacznym przełomem w rozwoju społeczeństw mezopotamskich było wynalezienie pisma, (ok. 3300-3200 p.n.e.), które w formie piktograficznej służyło początkowo głównie celom administracyjno-gospodarczym, a z czasem jego zastosowanie znacznie się rozszerzyło o wyrażanie także treści duchowych w literaturze zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim. Do najbardziej znanych dzieł powstałych na terenie Mezopotamii należą m.in. eposy.



Egipt :
Religia Egiptu :

Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na codzienne życie mieszkańców. Według danych państwowych Muzułmanie, przeważnie sunnici, stanowią 90% ludności kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie, z czego 9% Koptowie. Egipt zajmuje drugie miejsce w rankingu wśród krajów, które naruszają wolność religijną, znalazł się wśród 14 krajów jako najgorszy na świecie kraj łamiący wolność religijną i łamiący prawa człowieka.



System Ekonomiczny w Egipcie :
Podstawą egipskiej gospodarki było dobrze funkcjonujące rolnictwo. O jego ogromnym znaczeniu świadczy choćby fakt, że w większości grobowców znajdują się sceny ukazujące uprawę roli. System gospodarczy opierał się jednak nie tylko na nadwyżkach rolnictwa. Sprawne funkcjonowanie gospodarki stymulowały też surowe kontrole i drastyczne kary za złe zarządzanie i marnotrawstwo.



Źródła : Wikipedia.pl , www.blog.onet.pl
Wykonała Julia Dudka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz